Održan drugi sastanak Nacionalne grupe stejkholdera u okviru projekta WE.Circular

Održan drugi sastanak Nacionalne grupe stejkholdera u okviru projekta WE.Circular

02.09.2024.

Drugi onlajn sastanak Nacionalne grupe stejkholdera u okviru projekta Jačanje digitalnih i industrijskih kapaciteta za održivu cirkularnu tranziciju preduzetnica u dunavskom regionu – WE.Circular / Boosting digital and industrial capacity for sustainable circular transition of women entrepreneurs in the Danube Region – WE.Circular održan je 2. septembra 2024. godine, u organizaciji Udruženja poslovnih žena Srbije, srpskog partnera na projektu.

Sastanak je moderirala dr Sanja Popović Pantić, predsednica Udruženja poslovnih žena Srbije, koja je uvodnim obraćanjem otvorila događaj i predstavila značaj projekta.

Lija Stojković, projektna menadžerka UPŽ, predstavila je dosadašnje rezultate projekta, uključujući završene i tekuće aktivnosti. Tokom prezentacije, osvrnula se na rezultate Nacionalne analize jaza u veštinama preduzetnica, kao i na zaključke sa prvog transnacionalnog sastanka stejkholdera u Moldaviji.

Aleksandra Vučinić, rukovoditeljka Grupe za cirkularnu i zelenu ekonomiju pri Ministarstvu zaštite životne sredine, govorila je o razvoju cirkularne ekonomije u Srbiji. Istakla je značaj racionalnog korišćenja sirovina i uštede energije u procesu upravljanja otpadom, naglasivši dosadašnje uspehe Ministarstva kroz projekte poput programa Circular Communities, koji se realizuje u saradnji sa UNDP-om uz finansijsku podršku Globalnog fonda za životnu sredinu.

Nebojša Vraneš, savetnik u Centru za cirkularnu ekonomiju Privredne komore Srbije, osvrnuo se na podršku koju Privredna komora pruža preduzećima u cilju cirkularne transformacije. Predstavio je aktivnosti realizovane tokom 2023. i 2024. godine, uključujući obuke CE konsultanata, distribuciju vodiča o cirkularnoj ekonomiji u poljoprivredi i upravljanju hemikalijama, kao i prevođenje ISO standarda za cirkularnu ekonomiju na srpski jezik.

Sastanku su prisustvovali i Tijana Sekulić (Konsultantska agencija AT Consulting),  Miodrag Kostić (Agencija za konsalting usluge Poslovna znanja), kao i Daniela Kuzmanović (Insitut Mihajlo Pupin). 

Istaknuti primeri dobre prakse
Tokom sastanka, učesnici su diskutovali o konkretnim inicijativama u oblasti upravljanja otpadom, uključujući projekat Ka boljem upravljanju otpadom od hrane u Republici Srbiji, koji je realizovan uz podršku nemačke razvojne agencije GIZ. Ovaj projekat je omogućio reciklažu 1.000 tona otpada od hrane kroz saradnju sa reciklažnim operaterima.

Zaključci i dalji koraci
Sastanak je okupio sedam učesnika, uključujući predstavnike Ministarstva zaštite životne sredine i Privredne komore Srbije. Obeležen konstruktivnim dijalogom i razmenom ideja, događaj je doprineo daljem jačanju saradnje na promociji cirkularne ekonomije i održivih poslovnih modela u Srbiji.

Projekat WE.Circular je finansiran iz međuregionalnog Danube Region programa, traje 30 meseci i obuhvata 15 partnera iz 12 zemalja: Srbije, Bugarske, Austrije, Hrvatske, Češke, Nemačke, Slovenije, Mađarske, Rumunije, Slovačke, Moldavije i Bosne i Hercegovine.