Predstavljanje Ženskog etno haba u okviru manifestacije Svet žena u Loznici

Predstavljanje Ženskog etno haba u okviru manifestacije Svet žena u Loznici

U Loznici je danas, u okviru tradicionalnih martovskih susreta pod nazivom SVET ŽENA, u prostorijama Centra za kulturu „Vuk Karadžić“ (galerija „Mina Karadžić“) predstavljen projekat: WIN – Unapređenje položaja žena na tržištu rada u perifernim industrijskim regionima, koji, u okviru EU Interreg programa zemalja Dunavskog regiona Udruženje poslovnih žena Srbije sprovodi uz podršku Grada Loznice/Turističke organizacije grada Loznice, kao pridruženog strateškog partnera. Događaj pod nazivom Ženski etno hab  organizovali su Centar za kulturu „Vuk Karadžić“, Udruženje poslovnih žena Loznice Kreativna vizija i Udruženje poslovnih žena Srbije, uz podršku TOGL.

Autor fotografija: Aleksandar Stojanović, izvor: TOG Loznice

Posle obraćanja Dragane Lukić gradonačelnice Loznice, Snežane Nešković Simić direktorke Centra za kulturu, Slavice Tešić, predsednice UPŽ Kreativna vizija Loznice i Snežane Perić, direktorke TOGL, Dragana Panajotović, izvršna direktorka UPŽ Srbije, predstavila je WIN projekat o planiranom pilotu koji će se od aprila sprovoditi u Loznici. Potom je usledio panel, koji je moderirala Dragana Panajotović, a na kojem su učesnici, Snežana Perić, direktorka Turističke organizacije grada Loznice, Zoran Milovanović, direktor filijale Loznica Nacionalne službe za zapošljavanje, Ljiljana Matković, vlasnica i direktorka kompanije Eko Tim, Loznica i Tijana Sekulić, vlasnica firme AT Consulting, Beograd, govorili o svojim iskustvima, kao i položaju žena na tržištu rada u Loznici, potrebi da se što veći broj žena uključi u turističku ponudu grada, planiranim edukacijama i pilot projektu. Brojne učesnice događaja, preduzetnice, žene iz ruralnih područja grada Loznice koje učestvuju ili žele da se uključe u turističku ponudu grada, predstavnice ženskih udruženja iz drugih delova Srbije i iz regiona, pre svega BiH, ali i predstavnici velikih kompanija i medija, mogli su da čuju i priče uspešnih preduzetnica o putu koji su prelazile, a koji nije uvek bio lak. Žene koje izrađuju rukotvorine i etno proizvode, domaće zanatske ili prehrambene proizvode,  organizovale su prodajnu izložbu, sa idejom da se dodatno povežu sa predstavnicima tri velike kompanije u Loznici, kako bi se ovi proizvodi eventualno uvrstili u ponudu korporativnih poklona.

Cilj događaja bio je da se što više žena informiše, ohrabri i motiviše da se ekonomski osnaže, aktivno učestvujući u privrednom životu grada. A dok su njihove majke, potencijalne učesnice obuka i pilot projekta, prisustvovale događaju, deca su imala priliku da se druže i zabave na radionici pod nazivom Kreativno zabavište organizovanoj za njih u holu Centra za kulturu. S obzirom na to da mlade žene često nemaju kome da ostave decu na čuvanje dok su one na obukama, jedna od ideja tokom planiranog pilota  je da im se na ovaj način pruži podrška i da radionice za decu, neka vrsta ad hoc vrtića, postanu praksa tokom sprovođenja projekta.

Današnji događaj, kao i sve planirane aktivnosti u Loznici, u okviru pilota koji je deo WIN projekta, održavaju se pod zajedničkim nazivom ŽENSKI ETNO HAB.

Do kraja ove godine, u periodu od aprila do decembra, koliko će trajati pilot projekat, u okviru ŽENSKOG ETNO HABA okupljaće se i umrežavati žene iz Loznice i okoline, uključujući prigradska naselja i ruralna područja. Pilot se u okviru WIN projekta organizuje na teritoriji Loznice, sa ciljem osnaživanja žena i njihovog boljeg položaja, kroz tri ključne socijalne inovacije:

  1. Edukacija za digitalni marketing uz korišćenje AI alata, kroz intergeneracijsko povezivanje žena srednje i starije generacije, koje proizvode rukotvorine i domaće (etno) proizvode i mladih žena koje će im biti podrška u plasiranju i boljoj ponudi ovih proizvoda na društvenim mrežama
  2. Obuke o cirkularnoj ekonomiji i jačanju kapaciteta žena, vlasnica ili učesnica u porodičnim etno i turističkim domaćinstvima i farmama, za razvoj  ruralnog i zdravstvenog turizma,
  3. Podrška u osnivanju socijalnih preduzeća.

Detaljne informacije o planiranim obukama u Loznici biće dostupne na sajtu i društvenim mrežama UPŽ Srbije, TOGL i UPŽ Kreativna vizija iz Loznice.