Održana Konferencija „Preduzetnice Dunavskog regiona: tranzicija i cirkularnost“

Održana Konferencija „Preduzetnice Dunavskog regiona: tranzicija i cirkularnost“

05.11.2024.

U okviru EU strategije za Dunavski region, Prioritetna oblast 8 – konkurentnost preduzeća, Hrvatsko ministarstvo privrede u saradnji sa Ministarstvom privrede, rada i turizma pokrajine Baden-Virtemberg, organizovalo je konferenciju na temu Preduzetnice Dunavskog regiona: tranzicija i cirkularnost  5. novembra, u Zagrebu. Ovaj hibridni događaj okupio je kreatore politika, biznis lidere, stručnjake, predstavnike civilnog sektora i ostale relevantne aktere sa ciljem podrške malim i srednjim preduzećima, kao i startapima kroz digitalne, inovativne i održive poslovne prakse.

Partneri međuregionalnog projekta WE.Circular (RAPIV iz Bugarske, TECHPARK iz Hrvatske, SBA iz Slovačke, Impact hub Bucharest iz Rumunije, ODA iz Moldavije) govorili su o barijerama sa kojima se preduzetnice suočavaju u cirkularnoj tranziciji, kao i o potencijalnim rešenjima.  Događaju je prisustvovala i Lija Stojković, projektna menadžerka Udruženja poslovnih žena Srbije.  Kroz panel diskusije o digitalizaciji i cirkularnoj ekonomiji, te o mogućnostima finansiranja, konferencija je pokrenula još jedan značajan dijalog o prevladavanju prepreka i izgradnji otpornijih mreža podrške. Ovakve inicijative ključne su za jačanje digitalnih i poslovnih veština potrebnih za Industriju 4.0 i unapređenje ženskih biznisa u Dunavskom regionu.

Jačanje digitalnih i industrijskih kapaciteta za održivu cirkularnu tranziciju preduzetnica u dunavskom regionu – WE. Circular/ Boosting digital and industrial capacity for sustainable circular transition of women entrepreneurs in the Danube Region – WE. Circular je evropski projekat finansiran iz međuregionalnog Danube Region programa.

Udruženje poslovnih žena Srbije započelo je rad na projektu u januaru 2024. godine i realizuje sledeće aktivnosti: razvoj veština na nacionalnom nivou; razvoj zajedničke analize Transnacionalnog jaza u veštinama; definisanje potreba; identifikacija jaza u Srbiji i usavršavanje veština; učešće u radu Tematske radne grupe na razvoju programa obuke.

Konzorcijum se sastoji od 15 partnera iz 12 zemalja: Srbije, Bugarske, Austrije, Hrvatske, Češke, Nemačke, Slovenije, Mađarske, Rumunije, Slovačke, Moldavije, Bosne i Hercegovine.